Każda strona internetowa charakteryzuje się własną specyfiką, w zależności przede wszystkim od funkcji jaką pełni. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych przez naszych klientów rodzajów stron www.

STRONA FIRMOWA

Zwykle ma za zadanie przedstawić ofertę przedsiębiorstwa. Standardowo pojawiającymi się działami będą więc informacje takie jak: o firmie, oferta, galeria, cennik, kontakt. Umożliwia obszerne zaprezentowanie oferowanych usług bądź produktów. Jest doskonałym miejscem na pochwalenie się osiągnięciami firmy, np. poprzez zamieszczenie certyfikatów bądź referencji. Nie może oczywiście zabraknąć danych kontaktowych, warto umieścić również formularz kontaktowy, a także mapę, która pokaże naszą lokalizację i ułatwi dojazd do siedziby firmy. Strona firmowa może być rozbudowana w razie potrzeby o inne działy. Często wprowadzanym jest moduł Aktualności, zapis do Newslettera, dział FAQ – przedstawiający odpowiedzi na powtarzające się pytania. Aby ułatwić samodzielne zarządzanie witryną – dodawanie nowych podstron do menu, edycję treści, zdjęć, zarządzanie modułem aktualności, wysyłkę newslettera itp. – strona firmowa może być wyposażona w CMS, czyli system zarządzania treścią. Pamiętaj jednak, że o sukcesie Twojej strony internetowej decyduje przede wszystkim treść. To zawartość strony jest dla odbiorcy najważniejsza. Zadbaj aby była wartościowa, unikalna, napisana w interesujący sposób, dostarczała użytecznych informacji.

PORTFOLIO

Innym typem strony jest Portfolio. Jeśli jesteś architektem, fotografem, grafikiem, copywriterem, ale także handlowcem, kosmetyczką, dekoratorem, modelką … możesz zastanowić się nad utworzeniem strony internetowej, która będzie stanowiła wirtualną teczkę Twoich prac. Portfolio jest doskonałą formą promocji w zasadzie dla każdego zawodu, który coś „tworzy” i chce zaprezentować efekty swojej pracy. Strony tego typu zawierają głównie zdjęcia, czy też przykłady tekstów. W projektowaniu portfolio króluje minimalizm. Prostota pozwala na skoncentrowanie uwagi na zamieszczonych pracach. Dobrym pomysłem jest zaprezentowanie zdjęć na całym ekranie, nawigując strzałkami w prawo lub lewo. Często prace w portfolio prezentowane są również w układzie kafelkowym.

BLOG

Blog jest rodzajem internetowego pamiętnika. Jednak coraz częściej używany jest również jako narzędzie marketingowe. W sieci możemy znaleźć bardzo wartościowe pod względem merytorycznym blogi, które mają za zadanie np. edukowanie i jednocześnie promowanie autora bloga. Prowadzenie bloga pozwala na stworzenie wizerunku eksperta, zwiększa ruch na stronie internetowej, pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Jest również elementem budowania relacji z naszymi czytelnikami/ potencjalnymi klientami. Świetnym rozwiązaniem do stworzenia profesjonalnego bloga jest WordPress.

SKLEP INTERNETOWY

Jest to strona internetowa wyposażona w silnik umożliwiający sprzedaż produktów bądź usług. Pełni rolę wirtualnego katalogu – z możliwością złożenia zamówienia i dokonania płatności. Istnieją zarówno darmowe jak i płatne systemy do sprzedaży online. Można również napisać dedykowane rozwiązanie aby sklep internetowy był „szyty na miarę”.

LANDING PAGE

Inaczej mówiąc jest to strona docelowa. Wykorzystywana przy akcjach reklamowych. Ruch na stronę internetową kierowany jest głównie z płatnych reklam np. AdWords. Celem jest sprzedaż, pozyskanie adresu e-mail, wypełnienie formularza itp. Tak przygotowana strona www jest dobrze dopasowana do reklamy, która na nią kieruje, a co za tym idzie – bardziej skuteczna. Kiedy użytkownik trafiłby na zwykłą stronę internetową, współczynnik odrzuceń byłby większy. Na landing page informacje dotyczą konkretnego tematu (np. promowanego produktu) a użytkownik ma wykonać tylko jedną akcję. W widoczny sposób zaprezentowany jest przycisk call to action, który zachęca do działania typu: zapis, rejestracja.