One page website, co to jest?

strony one pageJest to strona internetowa, na której wszystkie informacje zaprezentowane są na stronie głównej, bez dzielenia zawartości na podstrony i tworzenia dodatkowych zakładek. Po tego typu witrynie poruszamy się przesuwając stronę w dół lub używając menu, aby od razu przejść do interesującej nas sekcji.

Dzięki temu, możemy w jednej chwili skoncentrować uwagę odbiorcy na najważniejszych informacjach. Tego typu konstrukcja strony wymaga bowiem przemyślenia i uproszczenia treści. Nie znajdziemy więc na niej zbędnych elementów. Dzięki czemu użytkownik dostaje dokładnie to, czego szukał. Internauci przeznaczają kilka sekund na zapoznanie się z zawartością strony i jeśli w tym czasie, nie znaleźli interesującej ich informacji, po prostu stronę opuszczają.

Forma, która bardziej przypomina plakat, pozwala na wprowadzenie ciekawych efektów wizualnych. Mamy możliwość poprowadzenia użytkownika za rękę, krok po kroku, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dla kogo tego typu projekt strony internetowej?

Jeśli całą treść prezentujemy na jednej stronie, to oczywistym jest, że one page spełni swoją funkcję w przypadku witryn, które nie będą miały do zaprezentowania rozbudowanej treści. Strony koncentrują się bardziej na hasłowych, uproszczonych elementach, grafikach i ilustracjach.

Świetnie sprawdzi się w przypadku kiedy chcemy zaprezentować jeden produkt. Znajdzie również swoje zastosowanie do opowiedzenia historii, czyli tzw. storytelling (pomogą nam animacje, powiązania między sekcjami i właśnie budowa samej strony). Gdy zależy nam aby użytkownik zapoznał się od razu z całą zawartością witryny.

Zalety one page

  • prostota
  • łatwy dostęp do wszystkich informacji na stronie
  • łatwa nawigacja
  • możliwość czytelnego zastosowania call to action

Na co powinien zwrócić uwagę projektant strony internetowej typu one-page?

Po pierwsze – nie owijaj w bawełnę! Strona internetowa typu one page powinna być czytelna i zawierać tylko niezbędne informacje. Poproś klienta, aby dostarczył Ci treści w skróconej formie. Nie ma miejsca na lanie wody, liczy się tylko konkret.

Wykorzystaj strukturę strony jako czynnik ułatwiający stworzenie estetycznego, oryginalnego layoutu. Ta forma naprawdę to ułatwia! Wykorzystaj przemyślaną typografię, stwórz proste ilustracje wektorowe. Wprowadź na stronie trochę dynamiki poprzez zastosowanie nieskomplikowanych animacji.